Bydlím v Praze

Poutač města Jičína Jičínské náměstí Jičínské náměstí Valdická brána

Pocházím z Jičína

Znak města Znak města Jičína
Počet obyvatel: 16.680 obyvatel
V produktivním věku: 10.297 obyvatel
Průměrný věk: 40 let
Rozloha: 2.489ha (24,89km2)

S Jičínskem jsou spojeny významné osobnosti, které zasáhly do nejrůznějších oblastí kultury (publicista Karl Kraus, spisovatel Václav Čtvrtek, spisovatel Karel Václav Reis, malíř František Kaván, spisovatel Josef Štefan Kubín, architekt Čeněk Musil, grafik Josef Váchal, grafička Anna Macková, skladatel Josef Bohuslav Foerster).

Kdyby však měl být jmenován ten, kdo nejvíc proslavil město Jičín, ten koho znají dospělí i děti po celé naší republice, dokonce i v zahraničí, pak by to byl nejspíš Rumcajs, pohádkový loupežník z lesa Řáholce u Jičína.

K novým dějinám města a okolí tudíž patří týdenní festival Jičín - město pohádky. Pořádaný každoročně v polovině září

Nejvýznamnější skutečnou postavou historie města Jičína je bezesporu
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna - (1583 Heřmanice - 1634 Cheb)

Valdštejn si poprvé prohlédl Jičín někdy začátkem března 1621, když byl vyslán na Pecku zatknout Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. 22. března 1621 mu dal císař do zástavy kumburské panství s Jičínem a část dalších statků Smiřických. V dubnu téhož roku byl jmenován poručníkem slabomyslného Jindřicha Jiřího Smiřického. Když potom 5. června 1622 dostal v léno frýdlantské panství a další statky, začal cílevědomě budovat svůj stát s hlavním městem Jičínem. Zástavní držení se mu podařilo různými machinacemi zplnoprávnit a 24. dubna 1623 tyto statky koupit. Venkovské město se začalo rychle proměňovat. Proměnu města spojil s proměnou širokého okolí. Proto se říká, že spolu se svými architekty komponoval celou krajinu. Velkoryse přistoupil k přestavbě města, aby zde vytvořil skutečně reprezentativní město, v němž chtěl mít správní a hospodářské úřady, sídlo své družiny, biskupství a vyšší školy. Měl se tu scházet i sněm frýdlantského vévodství. K provedení svých záměrů se obklopil dobrými architekty a dalšími umělci (Giovanni Battista Marini, Andrea Spezza, Nicolo Sebregondi, Giovanni Battista Pieroni). Za Valdštejnovy éry došlo k přestavbě zámku, výstavbě kostela sv. Jakuba Většího, pod zámkem byla také první jičínská mincovna, v sousedství nového kostela bylo postaveno proboštství, poblíž kostela sv. Ignáce komplex jezuitských staveb, za Cidlinou vznikla celá nová čtvrť řemeslníků a zemědělců, tzv. Nové Město, s kostelem Panny Marie de Sale. Poblíž Valdic byl vystavěn letohrádek s lodžií, čestným dvorem a hospodářskými stavbami, oborou a parkem manýristického založení. Lodžii projektoval - Nicolo Sebregondi. Z Jičína sem vedlo 1700 metrů dlouhé čtyřřadé stromořadí, ve kterém bylo původně vysázeno 1140 lip. Bylo do krajiny vkomponováno jako zelená spojnice Jičína s letohrádkem na ose hradů Kumburku a Veliše. Parku se později začalo říkat Libosad a letohrádku Lodžie.

Na jeho počest k novým dějinám města patří jednou za dva roky v květnu Valdštejnské slavnosti

Najdi smajlíka

Ikona webu tcha.cz

Ikona webu Tcha

Doporučuji

Oficiální stránky geocaching.com

Aukro

Aukro.cz

Návštěvnost

[CNW:Counter]

... verze 2008 ... smajlik :: Dnes je úterý - 19. listopadu 2019
© Lukáš Podzimek